News Kayumba afunguka kukutwa na taulo kwa Irene Uwoya

Kayumba afunguka kukutwa na taulo kwa Irene Uwoya

-

Msanii wa BongoFleva Kayumba Asosie amesema Jamhuri ya watu wa mitandao ya kijamii ni wanafki sana kwa sababu wanapenda maneno ndiyo maana wakasababisha kuvunjika kwa ukaribu wake na staa wa filamu hapa nchini Tanzania Irene Uwoya.

Kayumba amezungumza hayo wakati akijibu madai ya kuhusishwa kuwa kwenye mahusiano na Irene Uwoya pamoja na kufumwa akiwa na taulo nyumbani kwa msanii huyo.

“Irene Uwoya alikuwa mshikaji wangu na tukaishia kwenye ushkaji, walivyoanza maneno yao tukaona bora tutulie tusiendelee maana ana familia yake na ana mtoto mkubwa, watu wa mitandaoni wanafki sana sijawahi kukutwa na taulo nyumbani kwake japokuwa nilikuwa naenda sana, halafu mbona ana watu wengi kwanini naonekana mimi tu” msanii Kayumba Asosie

Publisher
Swahili Publisher , Publishes swahili articles in this website

Leave a Reply

Latest news

Photo altered to show Ice Cube and 50 Cent in Trump 2020 hats

An altered photo of rappers Ice Cube and 50 Cent in hats that appear to show support for US...

Melania Trump pulls out of campaign rally due to Covid cough

Melania Trump has decided against accompanying US President Donald Trump to a campaign rally because of a lingering cough...

Brian Hayes says attending Golfgate event was ‘big error of judgement’

Brian Hayes, chief executive of Banking & Payments Federation Ireland (BPFI), considered resigning after he attended this year’s controversial...

Senzo Meyiwa: Police ‘know nothing’ of alleged murder weapon

The name Senzo Meyiwa was trending on Tuesday 20 October 2020 after it was suggested by a news website...

ICC prosecutor says Bashir and other suspects must face justice over Darfur

Ousted Sudanese President Omar al-Bashir and other suspects wanted by the International Criminal Court for alleged war crimes and...

Must read

You might also likeRELATED
Recommended to you