News 20 Percent azungumza kwa uchungu kuhusu BongoFleva

20 Percent azungumza kwa uchungu kuhusu BongoFleva

-

Msanii 20 Percent amefunguka kusema anaionea huruma jamii ya muziki wa BongoFleva kaw sababu kile ambacho kinawadhuru jamii kimetawala kwenye muziki wa sasa, pia wamekosa kutoa kitu chenye elimu.

“Tunauangalia sawa muziki wa BongoFleva japo kuna kila mtu anaufahamu wake na wakati wake katika suala hilo lakini tunautazama kwa jicho la huruma, upole, hasira na kuufurahia wakati wa furaha” amesema 20 Percent 

Aidha msanii huyo ameongeza kusema “Jamii ya sasa ya wana BongoFleva naionea huruma, kwa sababu kile ambacho kinawadhuru jamii kimetawala kwenye game yetu, ni kama wakulima wasiovuna kitu kizuri karibia miaka minne au mitano sasa”

Publisher
Swahili Publisher , Publishes swahili articles in this website

Leave a Reply

Latest news

Iraq launches military campaign against Daesh cells in Anbar

The Iraqi army on Sunday announced that it had launched a military campaign to pursue Daesh cells in the...

Thailand’s prime minister to stay in power after acquittal in ethics case

Thailand’s highest court acquitted prime minister Prayuth Chan-ocha of breaching ethics clauses in the country’s constitution, allowing him to...

The Best Eames Lounge Chair Replica

By reading this guide thoroughly, you will get acquainted with the features of this chair, and you can buy...

Bar & Their Customers Hit With Restrictions Ahead of Christmas

Kenyans will have to shelve some Christmas activities this year in line with the guidelines set aside by the...

Two SASSA grants to lapse this month: Here’s what you need to know

The South African Social Security Agency (SASSA), on Wednesday 2 December, announced that the Temporary Disability and Care Dependency...

Must read

You might also likeRELATED
Recommended to you